2019
 Mars
 Tid  Tävling  Plats  Arrangör  Info  Övrigt
23/3
Lördag
 11:00-13:00  Svensbynappet  Mjösjön  Svensbysportklubb  Jan-Erik  
 Pettersson
 070-3147742
23/3
Lördag
 11:00-13:00  Granträsknappet  Grisholmen,
 Granträsket
 Granträsk
 Byaförening/Granträsk
 Fiskevårdsförening
 Peter Wedin 
 070-5452811
 Startkort 100 kr
 Vinster, sammanlagd vikt
 1. 1000 kr
 2. 750 kr
 3. 500 kr
 Utlottning på startkort
 Läs mer: www.grantrask.com
23/3
Lördag
 12:00-14:00  Åselenappet  Stamsjön  Åsele IK  Mikael Larsson
 070-6928175
 Herr, Dam & Ungdom 2003 &
 senare. Utgång 30 min, Ingång 45
 min. 3000 kr till den som har högst vikt i vuxen klass, 2000 kr till
 den andre segraren. 1000 kr
 ungdom + pris till alla ungdomar.
 Skruvdragarborr tillåten för alla.
 Varmkorv, Drickor, Lotterier
24/3
Söndag
 11:00-14:00  Korsträsk  Korsträsk  Älvsbyn SFK  Kaj Kottelin
 073-1839582
30/3
Lördag
 11:00-14:00  Djupträsk  Djupträsk  Överkalix Spinn
 och Flugfiskeklubb
 30/3
Lördag
 07,00-16,30  Mormyska SM  Västra Kajen   SFK Minkarna  Alf Israelsson
 070-3902927
 Se inbjudan ovan
 31/3
Söndag
 07,00-16,00  Mormyska VM-kval  Furunäset 
 Heta Hyttan
 SFK Minkarna  Alf Israelsson 
 070-3902927
 Se inbjudan ovan
31/3
Söndag
 10,00-14,00  Parallelltävling
 Mormyskafiske
 Furunäset
 Heta Hyttan
 SFK Minkarna  Alf Israelson
 070-3902927
 Parallelltävling mormyskafiske
 öppen för alla
 Se inbjudan ovan
31/3
Söndag
 Jämtönappet  Jämtön  Råneå SFK
 April
1/4
Måndag
 18:00-19:30  Kvällstävling
 Mormyska
 Meddelas senare  SFK Minkarna
4/4
Torsdag
 18:00-19:30  Kvällstävling 
 Pimpel
 Klubbgärdet  SFK Minkarna
6/4
Lördag
 11:00-14:00  Fäbodanappet  Blåsmark  Britt-Inger Lundin
 070-2904656
 Herr – Dam  och ungdomsklass.
 "Om det nappar lika dåligt som
 ifjol kommer vi att lotta ut
 vinsterna till de deltagande."
 Ungdomsklass 11:00-13:00
7/4
Söndag
 Mormyska DM  Älvsbyn SFK  Mer info kommer
7/4
Söndag
 11:00-14:00  Ljusvassnappet  Ljusvattnet
8/4
Måndag
 18:00-20:00  Kvällstävling
 Mormyska
 Meddelas senare  SFK Minkarna
11/4
Torsdag
 18:00-20:00  Kvällstävling
 Pimpel
 Mjösjön  SFK Minkarna
13/4
Lördag
 11:00-14:00  Järvträsknappet  Järvträsk  Järvträsk
 byastugenförening
 0960-22008
14/4
Söndag
 10:00-15:00  Norrdonsnappet  Norsjön  Norsjö SFK  Steve Björk
 070-2324019
14/4
Söndag
 11:00-15:00  Pimpel DM  Pyhäjärvi  Tornedalens SFK
15/4
Måndag
 18:00-20:00  Kvällstävling
 Mormyska
 Meddelas senare  SFK Minkarna
18/4
Torsdag
 18:00-20:00  Kvällstävling
 Pimpel
 Gälön  SFK Minkarna
19/4
Långfredag
 11:00-14:00  Pitenappet   Borgarudden  SFK Minkarna   Alf Israelsson 
 070-3902927
23/4
Tisdag
 18:00-20:00  Kvällstävling
 Mormyska
 Meddelas senare  SFK Minkarna
25/4
Torsdag
 18:00-20:00  Kvällstävling
 Pimpel
 Korsträsk  SFK Minkarna
 Maj
1/5
Onsdag
 11:00-15:00  Norrlandsmästerskapet  Pjesker  SFK Minkarna  Thomas Israelsson
 070-5353947