Januari
 Tid   Tävling  Plats  Arrangör  Info   Övrigt
22/1
Söndag
 10:00-13:00  Insatstävling  Södra Hamn Luleå  Luleå SFK   Kent
 070-3177687
 Startplats södra hamn vid   hamnkranen. Fri parkering på     hamnplan och även parkerings hus   karpen utgång 09.30 tävlingstid   bestäms på plats 2.5 tim eller 3 tim.   Vanliga regler ej gädda och lake   100 kr.
28/1
Lördag
 10:00-13:00  Insatstävling  Vittjärv  Råneå SFK  Erling Sannemalm
 0770-3388402
 Samling 09:30 vid vittjärvshuset
Ta med egen påse. 100kr kontant
 Februari
 Tid   Tävling  Plats  Arrangör  Info  Övrigt
18/2  NM-Pimpel  Finland
19/2  NM-Pimpel  Finland
25/2
Lördag
 11:00-  Insatstävling  Klubbgärdet  SFK Minkarna   Folke Andersson
 070-6663495
 Vi bestämmer sluttid på plats.
 Brukar vara 2h-3h tävling.
 Mars
 Tid  Tävling  Plats   Arrangör  Info  Övrigt
4/3
Lördag
 10:00-14:00  Lulenappet  Södra hamn
18/3
Lördag
 11:00-14:00  Ljusvassnappet  Ljusvattnet  Pimpeltävling Lördag 18/3-23   Vuxna kl 11-14  (Insatstävling) barn   upp till 2008  kl:11-13.   priser till   alla  Barn  
19/3
Söndag
 11:00-14:00  Ursviksnappet  Ursviken  Skellefteå SFK  070-6592740
25/3
Lördag
 11:00-13:00  Svensbynappet  Mjösjön  Svensby SK  Jan-Erik-Petterson
 070-3147742
25/3
Lördag
 12:00-14:00  Åselenappet  Stamsjön  Åsele IK
25/3
Lördag
 Pimpel-SM  Ovansiljans SFK
26/3
Söndag
 Pimpel-SM  Ovansiljans SFK
27/3
Måndag
 18:00-19:30  Kvällstävling
 Mormyska
 SFK Minkarna   Alf Israelsson
 070-3902927
29/3
Onsdag 
 18:00-19:30  Kvällstävling 
 Pimpel 
 SFK Minkarna 
 April
 Tid   Tävling  Plats  Arrangör  Info  Övrigt
1/4
Lördag
 KM-Pimpel    SFK Minkarna
1/4
Lördag
 11:00-13:00  Storfiskar´n i   Örträskbyggden  Långselet  Öre-Långsele   FVO/SPÖ  070-3084755
2/4
Söndag
 11:00-15:00  Pimpel-DM  SFK Minkarna   Alf Israelsson
 070-3902927
3/4
Måndag
 18:00-20:00  Kvällstävling
 Mormyska 
 SFK Minkarna  Alf Israelsson
 070-3902927
5/4
Onsdag
 18:00-20:00  Kvällstävling 
 Pimpel
 SFK Minkarna 
7/4
Fredag
 11:00-14:00  Pitenappet  Västra Kajen  SFK Minkarna  Alf Israelsson
 070-3902927
 Stort prisbord och utlottning på   startkortet.
 Ungdomar tävlar mellan 11:00-13:00.
8/4
Lördag
 11:00-13:00  Storfiskar´n i   Örträskbyggden  Vargträsk  Vargträsk   intresseförening   / SPÖ  070-6579066
10/4
Måndag
 Insatstävling  Hemmingen  Norsjö SFK  Steve Björk
 070-2324019
11/4
Tisdag
 18:00-20:00   Kvällstävling 
 Mormyska 
 SFK Minkarna   Alf Israelsson
 070-3902927
12/4
Onsdag
 18:00-20:00  Kvällstävling
 Pimpel
 SFK Minkarna 
15/4
Lördag
 11:00-13:00  Storfiskar´n i   Örträskbyggden  Örträsk  Örträsk   FVO/SPÖ  070-2876522
15/4
Lördag
 11:00-14:00  Järvträsknappet  Järvträsk  Barn/Ungdomar 11:00-13:00
16/4
Söndag
 10:00-15:00  Norrdons-Nappet  Norsjön
 Rännudden
 Norsjö SFK  Steve Björk
 070-2324019
 
17/4
Måndag
 18:00-20:00  Kvällstävling 
 Mormyska
 SFK Minkarna   Alf Israelsson
 070-3902927
19/4
Onsdag 
 18:30-20:30  Kvällstävling 
 Pimpel 
 SFK Minkarna 
 Maj
 Tid   Tävling  Plats   Arrangör  Info  Övrigt
1/5
Måndag
 11:00-15:00  Norrlandsmästerskapet   Arvidsjaursjön  SFK Minkarna   Thomas Israelsson
 070-5353947